Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,
Europejskie Towarzystwo Urologiczne podjęło w ostatnim czasie inicjatywę zachowania materialnych świadectw działalności urologicznej, przez gromadzenie, opracowanie i udostępnienie (w formie rzeczywistych zbiorów i ich zdigitalizowanych odzwierciedleń) wszelkich przedmiotów związanych z naszą gałęzią medycyny.
Dynamiczny rozwój urologii powoduje, że w naszych gabinetach i salach zabiegowych nieustannie pojawia się wiele nowych aparatów, narzędzi. Stare, już nieprzydatne, odkładamy „do lamusa”. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, zajęci codziennością, jak odrzucone i porzucone szybko niszczeją. Tylko nieliczni z nas starają się je zachować. Jest także wiele innych przejawów naszej działalności – środowiskowej, naukowej, stowarzyszeniowej utrwalone na papierze, błonie filmowej lub na nośnikach elektronicznych, do których tylko nieliczni mają dostęp.
Polskie Towarzystwo Urologiczne, wzorem innych europejskich towarzystw chce zainicjować akcję zbierania takich eksponatów i utworzenia Muzeum Historii Urologii zarówno w formie wystawy stałej jak i muzeum wirtualnego. Mogą to być: narzędzia i drobny sprzęt urologiczny, skrypty i podręczniki wydane w okresie rozwoju naszej specjalności, fotografie znanych urologów, ze znacznych wydarzeń, listy i dokumenty (zwłaszcza dotyczące okresu przez wojną, w czasie okupacji i w pierwszych dziesiątkach lat powojennych), dokumenty odzwierciedlające ważne wydarzenia w klinikach, oddziałach szpitalnych czy oddziałach PTU; programy zjazdów i kongresów (polskich i zagranicznych), znaczki pocztowe, rysunki i szkice dotyczące urologii; eksponaty typu: niezwykłe kamienie znalezione w nerkach pacjentów itp., wszelkie inne pamiątki związane z działalnością urologów i PTU.
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o zainteresowanie naszą akcją, przejrzenie oddziałowych archiwów i przekazanie czasowe na potrzeby wystawy i digitalizacji lub trwałe na rzecz Polskiego Towarzystwa Urologicznego materiałów dotyczących naszej historii. W tej sprawie proszę o kontakt z Zarządem Polskiego Towarzystwa Urologicznym w osobach członków Prezydium (tel. 22 8456919; e-mail: sekretariat@ptu.net.pl ) lub z dr. Romanem Sosnowskim (e-mail: roman.sosnowski@gmail.com)
Dziękujemy bardzo za pomoc w rozwoju Muzeum Historii Urologii PTU.
Prof. dr. hab. Piotr Chłosta
Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego
Dr. n. med. Roman Sosnowski
Przewodniczący Sekcji Historii Urologii PTU