Szanowne Koleżanki,
Szanowni Koledzy!
Do rozpoczęcia 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego pozostało niespełna trzy miesiące.
Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w programie naukowym tegorocznego Zjazdu, po raz pierwszy w historii, znajdą się sesje największych towarzystw urologicznych o światowym zasięgu, tj.: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Société Internationale d’Urologie, a także połączona Sesja PTU oraz Amerykańskiego Towarzystwa Urologicznego (AUA).
Udział w obradach potwierdzili:
Prof. Christopher Chapple – EAU Secretary General & Chairman International Relations Office
Prof. Arnulf Stenzl – Chairman of the EAU’s Scientific Congress Committee
Prof. Manfred Wirth – EAU Treasurer & Executive Member Communication
Prof. Jean de la Rosette – SIU Secretary General
Prof. Olivier Traxer – member of the Executive Board of the SIU
Dr Matthew T. Gettman – Mayo Clinic, USA
Dr Archilles Ploumidis – Athens Medical Center, Greece
Dr Joyce Baard – Academic Medical Center (AMC), Amsterdam, the Netherlands
Także w pozostałych sesjach programowych wezmą udział wybitni eksperci z zagranicy, między innymi:
Prof. Jacques Irani – Mirrors of Medicine Prostate Cancer Programme
Prof. Shahrokh F. Shariat – Vienna Medical University General Hospital, Urology Clinic
Dr L. Martinez-Pineiro – Hospital Universitario Infanta, Madrid
Dr Amit Bahl – ISSECAM; Bristol Haematology & Oncology Centre, Radiotherapy
Dr Kurt Naber – Technical University of Munich School of Medicine
Sesja Live Surgery, którą rozpoczniemy Kongres, będzie poświęcona w głównej mierze cystektomii radykalnej (laparoskopowej i „robotycznej”). Uczestnicy Kongresu będą mogli obserwować transmisje operacji z Kliniki Urologii Collegium Medicum w Krakowie oraz Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Specjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W programie przewidziano m.in endoskopową radykalną cystektomię (wykonywaną metodą manualnej laparoskopii i laparoskopii z asystą robota), ale także wszczepienie stymulatorów nerwów krzyżowych oraz endoskopowe usunięcie kamieni z asystą robota Avicenna.
Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w programie Kongresu znajdą się także: sesja Szkoły Urologii Komitetu Edukacji PTU, w tym roku poświęcona zabiegowemu leczeniu chorych z przeszkodą podpęcherzową spowodowaną przez rozrost stercza, sesja Europejskiej Szkoły Urologii, tym razem na temat rekonstrukcji cewki moczowej (poprowadzenie: prof. Christopher Chapple), a także sesja Sekcji Urologii Onkologicznej PTU na temat „Innowacje w leczeniu chorych dotkniętych rakiem pęcherza moczowego”.
Podobnie jak w zeszłym roku, sesja Sekcji Adeptów Urologii będzie miała charakter konkursu, w którym wezmą udział reprezentanci wyłonieni przez terenowe oddziały PTU.
Na pozostałe punkty programu naukowego złożą się m.in.: sesja poświęcona terapii fagowej w urologii, debata pod tytułem: „Nowe sposoby postępowania w przypadku męskich LUTS, dysfunkcji erekcyjnej i nadciśnienia tętniczego”, sesja z zakresu andrologii klinicznej, wykład zaproszonego gościa omawiający profilaktykę nawracających zakażeń układu moczowego z zastosowaniem immunostymulacji oraz – jak zawsze – wykłady sponsorowane, sesje plakatowe i sesja wideo.
Jesteśmy głęboko przekonani, że najważniejsze wydarzenie naukowe naszego Stowarzyszenia będzie stanowiło doskonałą okazję do przemyśleń i podsumowań na temat postępu tej dziedziny nauki medycznej, w której z dumą działamy w trosce o naszych pacjentów.
Z wyrazami szacunku
Prof. Piotr L. Chłosta
Prezes
Polskiego Towarzystwa Urologicznego
Prof. Tomasz Drewa
Przewodniczący
Komitetu Naukowego PTU
